Aktuality

Zprávy z Ukrajiny – neděle 5. února

6. 2. 2023

V novém dopise o. Jarosław Krawiec píše o několika „každodenních hrdinech“, jedné svatbě, cestách s humanitárních pomocí, návštěvě dvou arcibiskupů v klášteře v Čortkově a oslavách svátku sv. Tomáše Akvinského, včetně jedné události spojující Ukrajinu a Aristotela.

Nástroj pro práci s Teologickou sumou

28. 1. 2023

Milí členové dominikánské rodiny,

dnes je svátek sv. Tomáše Akvinského, což se dobré datum pro zveřejnění nástroje pro práci s Teologickou sumou. Patrně ho využije jen malá část z vás, ale i tak o něm můžete vědět. Pokud budou kapacity (nabídky spolupráce vítány!) mohou se stránky rozšířit o další sekce, které budou užitečné i pro širší veřejnost.

Ve sv. O. Dominiku
fr. Benedikt OP

Zprávy z Ukrajiny – třetí řada

23. 1. 2023

První dopis v roce 2023 je příležitostí pro nový rozcestník. Prozatím jsou k dispozici dopisy z 21. ledna a 5. února a zpráva o novém domě pro uprchlíky ve Fastově. Starší dopisy najdete z rozcestníku pro období do prvních válečných Velikonoc a od nich do konce roku 2022.

Dominikánská 8 – církev a peníze

13. 1. 2023

Zveme vás na diskusi na Dominikánské 8 ve čtvrtek 19. 1. 2023 v 19.30 na téma "církev a peníze". Moderuje Petr Honzejk, hosty jsou Petr Kafka, Benedikt Mohelník OP a Tomáš Petráček.

Dominikánská 8 – o teologii

6. 1. 2023

Zveme vás na knižní salón věnovaný traktátu O teologii z Teologické Summy, který se odehraje ve foyer barokního refektáře (vstup Jilská 5) ve středu 11. 1. 2023 v 19.30 hod.

Staronoví představení v Kyjevě a ve Lvově

28. 12. 2022

Kláštery v Kyjevě a Lvově mají staronové představené. Svých druhých mandátů se ujali 21. prosince kyjevský převor Petro Balog a 26. prosince lvovský představený Igor Gnius. Více na blogu.

Zprávy z Ukrajiny – čtvrtek 22. prosince

23. 12. 2022

Dopis o. Jarosława z 22. prosince je vánočně laděný, pojednává o sporech o slavení Vánoc v době války, pomoci v okolí Chersonu, úspěšné operaci jednoho chlapce a o ukrajinských koledách včetně jedné, která jakoby byla připravená pro tuto dobu.

Ocenění Domu sv. Martina

17. 12. 2022

Od o. Jarosława Krawce tentokrát přinášíme nikoli dopis, ale zprávu o převzetí ceny „Pro Dignitate Humana“ udělenou polským ministrem zahraničních věcí 15. prosince 2022 Domu sv. Martina de Porres ve Fastově. Ocenění z rukou ministra zahraničních věcí Zbigniewa Raua převzal o. Jarosław Krawiec OP, provinční vikář dominikánů na Ukrajině. Dům sv. Martina de Porres vznikl kvůli péči o postižené děti a vydávání jídla seniorům. Působení Domu se během let rozvíjelo, soustředilo okolo sebe místní společenství a vedlo k vytvoření komunity lidí starajících se o sebe navzájem. Od počátku ruské agrese proti Ukrajině se Dům sv. Martina zapojil do humanitární pomoci a podpory vnitřních uprchlíků.

Ministr zahraničních věcí Polska cenu „Pro Dignitate Humana“ už 11 let každoročně udílí osobě nebo nevládní organizaci za činnost v obraně práv lidí pronásledovaných a ohrožených represemi a za rozhodný postoj v obraně práv jedince a úcty k lidské důstojnosti.

Dominikánská 8 – Bůh, Kristus a my

9. 12. 2022

Zaposlouchejme se do kázání irského dominikána Herberta McCabea OP. Jeho promluvy jsou plné otázek, argumentů a solidního filosofického i teologického obsahu, zakotvené v Písmu a inspirované naukou Tomáše Akvinského. Knižní salón o jeho knize Bůh, Kristus a my proběhne v barokním refektáři kláštera sv. Jiljí 14.12. od 19:30.

OPusculum 6/2022 – Brno a okolí

4. 12. 2022

Vyšlo nové číslo časopisu OPusculum 6/2022 – Brno a okolí. Přináší informace o prvním klášteře dominikánek v českých zemích, pohled do života zdejších komunit kongregačních sester a sdružení laiků, rozhovor s brněnským biskupem Pavlem Konzbulem, novinky ze života zdislávek a mnišek, zprávu o dominikánském měsíci pokoje a mnohé další. Ochutnávka je na blogu.

Dominikánská 8 – Hněv ve společnosti

31. 1. 2023

Zveme vás na diskusi na Dominikánské 8 v pondělí 6.2. v 19:30. Moderuje Tomáš Sixta, hosty jsou politoložka Lenka Hrbková, filosofka Alice Koubová a socioložka Paulína Tabery.

Vyjádření provinciálů dominikánů a františkánů ke 2. kolu prezidentských voleb

25. 1. 2023

Provinciálové českých provincií dominikánů a františkánů, Lukáš Fošum OP a Jakub Sadílek OFM, vydali společné prohlášení ke druhému kolu prezidentských voleb v ČR 2023. K dispozici je zde.

Dominikánská 8 – Mír a mírotvůrci

20. 1. 2023

Zveme vás na diskusi na Dominikánské 8 v pondělí 23.1. v 19:30. Moderuje Karolína Koubová, hosty jsou plzeňský biskup a bývalý vojenský kaplan Tomáš Holub, historik Jan Rychlík a novinář Ondřej Soukup.

Nová budova Centra sv. Martina

8. 1. 2023

Jako doplněk dopisů o. Jarosława Krawce OP z ukrajinského vikariátu dominikánů přinášíme zprávu o otevření další budovy Centra sv. Martina při klášteře ve Fastově u Kyjeva.

Kázání během roku Bernarda z Clairvaux

3. 1. 2023

V nakladatelství Krystal OP vyšla další ze sbírek kázání Bernarda z Clairvaux, tentokrát na svátky liturgického mezidobí. Ochutnávka je na blogu.

Ukrajinský dárek pro papeže Františka

24. 12. 2022

Malí i velcí obyvatelé Domu sv. Martina de Porres ve Fastově vytvořili dárek pro papeže Františka. Centrum sv. Martina k tomu vydalo příspěvek na své facebookové stránce, jehož překlad přinášíme.

O práci školního kaplana s o. Hyacintem

20. 12. 2022

V podcastu o vzdělání EDUcast vyšel rozhovor o práci školního kaplana s o. Hyacintem.

Nové knihy vydané Krystalem OP

15. 12. 2022

Nakladatelství Krystal OP vydalo knihu Timothyho Radcliffa OP „Být živí v Bohu. Křesťanská imaginace“ a dopisy otce Vladimíra Koudelky OP sestře Růženě „Milá sestřičko…“. Z první z nich najdete ochutnávku na blogu.

Zprávy z Ukrajiny – sobota 3. prosince

6. 12. 2022

dopise ze 3. prosince o. Jarosław píše o cestách s pomocí do nedávno osvobozených oblastí, o setkání s jedním vojákem, o problémech způsobených ruským ostřelováním a o světlech naděje uprostřed tmy a výpadků proudu.

Dominikánská 8 – Historie Bible

2. 12. 2022

Bible se obecně chápe jako základ křesťanství i židovství. Jako autorita, ke které se obě náboženství odkazují. Nová publikace nakladatelství Kalich, Dějiny Bible od Johna Bartona v překladu Petra Slámy, ukazuje, že vztah obou náboženství k biblickému textu je mnohem komplikovanější. V úterý 6.12. od 19:30 o něm bude Klára Jirsová diskutovat s Petrem Slámou a Tomášem Petráčkem.

1 2 4 5