25. 3. 2025
Je možné Rusku opravdu porozumět? Nebo Západ neustále promítá vlastní přání do obrazu, který neexistuje? Proč opakovaně chybujeme v odhadu ruských kroků? Jak vypadá svět z Moskvy a proč je ruské vnímání mezinárodního pořádku jiné než to naše? Je konflikt mezi Západem a Ruskem nevyhnutelný, nebo existuje prostor pro pochopení? A je vůbec možné, aby se Rusko změnilo? Debata nad knihou Ztracená země od Filipa Scherfa se zaměří na klíčové otázky dnešní geopolitiky. Co znamená „rozumět Rusku“? A kde leží hranice mezi analýzou a legitimizací ruského jednání? Akce se koná ve čtvrtek 27. března 2025 od 19:30h. v barokním refektáři. Hosty jsou Alena Machoninová, rusistka, spisovatelka a překladatelka, novinář Josef Pazderka a Filip Scherf, odborník na mezinárodní vztahy se zaměřením na Rusko a východní Evropu. Večer moderuje Ivana Milenkovičová.
19. 3. 2025
Mladí lidé na prahu dospělosti hledají smysl, oporu a identitu. Víra může být zdrojem vnitřní síly, ale i nejistoty. Psychologie se snaží pochopit jejich vnitřní svět, zatímco duchovní tradice nabízejí odpovědi zakořeněné v hodnotách a společenství. Nezdravá interpretace víry ale může prohlubovat pocity viny, vést k psychickému i fyzickému utrpení. Jak spolu mohou komunikovat a doplňovat se víra a psychologie? Kde je hranice mezi duchovní podporou a nutností odborné pomoci? A jaké mechanismy podporují zdravý vztah k víře? Panelová diskuze na téma víra a psychické zdraví mladých se uskuteční ve čtvrtek 20. března 2025 od 19:30 hod. v barokním refektáři. Jako hosté promluví Matěj Jirsa, kněz pražské arcidiecéze, Klára Maliňáková, molekulární bioložka a psychoterapeutka, a psychoterapeutka Hana Polívková. Akci moderuje Luisa Marie Marešová.
7. 3. 2025
Svatý Augustin. Velikonoční promluvy I: první díl plánovaného dvoudílného vydání velikonočních promluv svatého Augustina. Tento svazek obsahuje soubor promluv, které hipponský biskup pronesl pravděpodobně mezi velikonočním triduem a koncem velikonočního oktávu. V úvodní studii jsou popsány hlavní linie vývoje židovského slavení Pesachu a křesťanského slavení ve starověku a dále způsob, jak se Velikonoce slavily v Augustinově církvi severoafrického města Hippo Regius. Augustinovy promluvy nabízejí čtenáři různé pohledy na význam velikonočních událostí a ukazují cesty, jak opravdověji prožívat tajemství spásy.
Hereze. Starověké hereze stále živé. Autor se v této knize věnuje herezím z prvních staletí církve. Upozorňuje, že ačkoli byly tyto hereze odsouzeny, nevědomost či zkreslování a odmítání pravdy, které stály v jejich základech, často přetrvávají do dnešních dní a neblaze ovlivňují víru a duchovní život věřících. Autor se proto zaměřuje především na ty hereze, které zůstávají dodnes živé, ať již v populárních názorech, náboženských představách, či myšlenkových schématech. Postupně pojednává o trinitárních herezích, o herezích popírajících buď Kristovo božství, nebo lidství, o herezích týkajících se spásy a eklesiálních herezích. Ukazuje, jak je v boji s herezemi důležité nejen neustálé vzdělávání se ve víře, ale také a především živý vztah s Bohem, založený na důvěře a pokoře, a spolupráce s jeho dary a milostmi.
24. 2. 2025
Znovuotevření katedrály Notre-Dame v Paříži bylo mimořádným okamžikem propojení církve a společnosti. Historická tragédie se stala příležitostí k obnově – nejen architektury, ale i vztahů mezi lidmi. Jak může vypadat sebevědomá přítomnost církve ve veřejném prostoru? Jak může církev inspirovat současnou sekulární společnost? Jak propojit tradici a modernitu ve vztahu k památkám i projevům víry? Nad tématem pohovoří Kateřina Koubová, šéfredaktorka Katolického týdeníku, Benedikt Mohelník OP, katolický kněz, teolog a dominikán, a religionista Martin Pehal. Večer se uskuteční ve čtvrtek 27. února 2025 v 19.30 hod. v prostorách barokního refektáře. Akci moderuje Michaela Vetešková.
18. 2. 2025
Zájem o současného člověka – čím doopravdy žije, co vnímá a jak co prožívá – musí brát vážně i kulturu, která ho obklopuje a ovlivňuje. Tu obvykle netvoří pouze prvotřídní a náročné umění, ale mnohem spíš písničky na Spotify, streamované seriály, počítačové hry, komiksy či horory. Populární kultura není z principu horší nebo nekvalitní, jen v životě plní jinou funkci. A může být vítaným klíčem k porozumění mnoha jevům, které by jinak zůstaly nepovšimnuty. I proto může ze zájmu o popkulturu těžit vedle řady jiných oborů také teologie, pro kterou je setkání s ní překvapivě osvěžující a podnětné. Na dané téma budou diskutovat profesor české literatury Petr A. Bílek, religionistka Zuzana Kostićová a Tomáš Sixta, doktorand na KTF UK. Akce se koná 20. února od 19:30 hod. v barokním refektáři. Večer moderuje Martin Bedřich.
10. 2. 2025
Česká i evropská populace stárne, domovy pro seniory jsou přeplněné. Domácí péče se jeví jako lepší řešení, ale pro rodinu mnohdy představuje značnou zátěž. Co chybí v diskuzích o potřebách seniorů i těch, kdo o ně pečují? Jak to souvisí s odolností české společnosti v situaci, kdy čelíme mnoha rizikům a náročným politickým výzvám? Diskutovat na téma péče o seniory budou Simona Bagarová, zakladatelka organizace MILA, filosofka Alice Koubová a Alžběta Matochová, odborná asistentka na Katedře sociální práce ETF UK. Akce se koná ve čtvrtek 13. února 2025 v barokním refektáři. Moderuje Zbyněk Vlasák.
28. 1. 2025
Fotogalerie:
Tobiáš Kučera | Barbora Nosková | Stanislav Kadlčík
22. 1. 2025
V pondělí 20. ledna 2025 ve večerních hodinách odešel k Pánu náš spolubratr fr. Savio Pavel Řičica. Rozloučení bude ve Vnorovech a v Olomouci - více informací naleznete na parte.
11. 1. 2025
Další dopis představeného ukrajinských dominikánů Jarosława Krawce OP pojednává o Vánocích za války a ruského ostřelování, otevření sociální jídelny ve Fastově a ukrajinském umění.
21. 3. 2025
Srdečně Vás zveme na další ročník LŠTA, která se letos bude konat ve slovenském Badíně ve dnech 30. června až 6. července 2025. Veškeré informace ohledně programu, ubytování, ceny LŠ a způsobu přihlašování najdete na webu Tomistického institutu TIS.
13. 3. 2025
V blogu si můžete přečíst rozhovor o. S. Tasiemskiho OP s kard. T. Radcliffem (překlad z polštiny).
3. 3. 2025
Atomová jádra v sobě ukrývají obrovskou energii. Jak tuto energii uvolnit se zjistilo právě na začátku Druhé světové války. Začal závod ve vývoji jaderné bomby. Přednáška představí příběh jaderného štěpení a nastíní fyzikální pozadí událostí spojených s výzkumným projektem Manhattan. Pár rovnic změnilo běh dějin, co z toho plyne pro dnešní svět? Přednáška je druhým dílem cyklu Příběh jádra. Jako host vystoupí teoretický jaderný fyzik Pavel Cejnar. Akce se koná ve čtvrtek 6. března od 19:30 hod. v barokním refektáři.
19. 2. 2025
Aktualizace prohlášení dominikánů k případům sexuálních zneužívání je k přečtení zde.
14. 2. 2025
Právě vyšel nový překlad dvanácti otázek z Teologické Sumy, kde Tomáš Akviský pojednává obecně o cnostech. Překlad je dle obvyklého úzu opatřen poznámkami a úvodní studií, kterou napsali Helena a Tomáš Machulovi.
3. 2. 2025
Srdečně Vás zveme na přednášku Jáchymovské peklo z nového cyklu přednášek a debat Příběh jádra. Diskutovat budou Tomáš Bouška, lektor a manažer nevládních projektů a iniciativ, Marie Davídková, členka odborných společností Česká společnost fyziků v medicíně a Česká společnost pro ochranu před zářením a zaměstnankyně SÚRO, a Jan Wiendl z Ústavu české literatury a komparatistiky FF UK v Praze. Akce se koná ve čtvrtek 6. února od 19:30 hod. v barokním refektáři. Večer moderuje Martin Groman.
27. 1. 2025
Vyšlo nové číslo OPuscula. Nabízí novinky z dominikánské rodiny, texty věnované pokoře, sv. Markétě Uherské či dopisy fr. Hyacinta Ullmana OP z jeho pobytu v Jeruzalémě.
20. 1. 2025
Tento svazek obsahuje překlad třetí části pojednání o jediném Bohu (STh I, q. 14–18). Tomáš se v něm zaměřuje především na charakteristiku a obsah Božího poznání, včetně několika tradičních problémů, jež s tímto tématem souvisejí. Zabývá se také pojmy pravdy, nepravdy a života, a to jak pokud jde o ně samotné, tak v jejich vztahu k Bohu a jeho poznání. Úvodní studie si klade za cíl poskytnout čtenáři koncepční nástroje usnadňující porozumění přeloženému textu. Vysvětluje význam základních pojmů, které Tomáš v diskusi o poznání používá, a pokračuje komentářem jednotlivých částí traktátu. Podrobněji rozebírá ty aspekty Tomášova myšlení, které jsou náchylné k nesprávné interpretaci. Zvláštní kapitola je věnována úvodu do tradičních sporů o vztahu mezi Božím poznáním a jeho kontingentními a proměnlivými objekty.
15. 1. 2025
Prostřednictvím koláže z deníků, básní, dopisů, zápisků do památníčků a článků z časopisů vydávaných v terezínském ghettu nahlédnete do života internovaných dětí. Akce se koná ve čtvrtek 16. ledna ve Španělské synagoze od 19 hod. Vstup volný, nutná rezervace!
9. 1. 2025
Srdečně Vás zveme k účasti na 10. ročníku výtvarné soutěže určené pro žáky MŠ, ZŠ, ZUŠ a jednotlivce ve věku 5 –15 let. Téma letošního ročníku zní: Světlo dobrých skutků: Inspirace svatou Zdislavou. Více informací o soutěži naleznete zde.